Slyšeli jste někdy o Magickém čtverci? O magii, která je všude kolem nás? O magických číslech, která mají ve všech diagonálách stejný magický součet?

Je spoustu způsobů, jak uspořádat čísla, ale velmi zvláštní a okouzlující způsob, jak lze tato čísla uspořádat, nacházíme v magickém čtverci, o kterém vypraví legenda Lo Shu.

Legenda Lo Shu byla sepsaná v Číně v roce 650 př.n.l. a zachycuje první písemnou zmínku o Magickém čtverci. Tato stará čínská legenda vypráví, že Magický čtverec se na Zemi objevil tak, že za obrovské potopy císař Yu objevil magickou želvu, která měla na svém krunýři vyobrazený tvar jakéhosi čtverce s čísly 1-9 o velikosti 3×3. Součet těchto číslech ve všech diagonálách dává součet 15.

Kromě této legendy nacházíme mnoho magických čtverců všude okolo nás, např. z kamene a z kovu ve tvaru amuletů používaných ve starém Egyptě, Indii i Číně. Pro všechny tyto civilizace měly čtverce pravděpodobně význam spíše numerologický, ezoterický a astrologický a zobrazovala pomyslný klíč k bráně mezi vesmírem a Zemí.

Nejen, že čtverce používali jako amulety, ale také ho staří Číňané vkládali do základů domů namísto základního kamene, věřili, že jim dokáže zajistit štěstí a blahobyt.

Tvar čtverce se též nachází na baretu, který je součástí taláru, používaném v evangelických církvích nebo jako obřadní roucho při promoci či jako stavovský oděv soudců, státních zástupců a advokátů.

Když pozorně budete sledovat souhvězdí, přesněji souhvězdí Pegas a Cefeus, tak též můžete vidět cosi ve tvaru čtverce. Nejlépe identifikovat souhvězdí Pegas dokážeme právě pomocí takzvaného „Pegasova čtverce“, který tvoří tělo koně. Nejčastěji je možné ho vidět na podzim.

A co vlastně Magický čtverec je?

Magický čtverec je čtvercová tabulka s čísly, která jsou rozmístěna v pravidelných řádcích a sloupcích tak, že součet v každém řádku, sloupci, ale i na obou diagonálách vychází vždy stejný.

Připustíme-li, že čtverec je sám o sobě silně energetický a skutečně vyzařuje energii, která nás propojuje s vesmírem a pomocí systematického umístění čísel v něm dokáže veškerou energii zesílit, mohli bychom tedy konstatovat, že jsme našli podstatné, co potřebujeme k životu. Pak můžeme čerpat z jeho nevyčerpatelné pozitivní energie.

Abychom si zjistili a ověřili, jestli je energie čtverce opravdu magický a silný, rozhodli jsme se uskutečnit UMĚLECKÝ EXPERIMENT a uspořádat několik výstav, které by nám měly na naše otázky odpovědět.